Barvy kolem nás

Barvy. Jsou všude kolem nás. Provázejí nás na každém kroku a dělají náš svět bohatší. Když se je naučíme vnímat, porozumíme tomu, jaký mají smysl. Uvědomíme si, že barvy mají tu moc vzbudit v nás emoce a ovlivnit naši náladu. Stejně tak jako se v přírodě během celého roku mění barvy, tak i my v každém ročním období podvědomě inklinujeme k jiným barvám. Pokud se naučíme pracovat s barevným spektrem, mohou se stát barvy našimi pomocníky, třeba při zakrývaní nedostatků v obličeji nebo při zvýraznění barvy našich očí. Pro mě jsou barvy každodenní inspirací.

Jako vizážistka pracuji s barvami neustále. Každý den řeším, jaká barva bude mé klientce lichotit a slušet a jaká nikoliv. Správná kombinace barev je proto v mé práci to nejdůležitější.  

Vše to vlastně kdysi začalo otázkou, proč mi některé barvy sluší a jiné naopak ne. Byla jsem vždy v obličeji velmi světlá s kontrastními tmavšími vlasy. Už od malička, když jsem si vzala barevně nevýrazné oblečení, tak jsem působila dojmem, že jsem nemocná. Moje maminka mě jednou vzala na sezení s vizážistkou a ta mi prozradila, jak to vlastně s těmi barvami je. Poradila mi, které barvy mi budou slušet a které naopak nikoliv. Vysvětlila mi, které barvy mám nosit v blízkosti obličeje a jak se každá barva odráží do tváře. Bylo to fascinující a otevřelo mi to oči.

Nejprve, abychom barvy pochopili a porozuměli tomu, jak fungují, je ale potřeba si povědět něco o jejich rozdělení.

                SPEKTRUM BAREV                                             MÍCHÁNI BAREV                                    TEPLÉ A STUDENÉ BARVY

                SPEKTRUM BAREV                                             MÍCHÁNI BAREV                                    TEPLÉ A STUDENÉ BARVY

Základní barvy jsou červená, žlutá a modrá.  Z těchto základních barev vychází všechny ostatní barvy.

Sekundární barvy jsou ty, které vytvoříte ze základních barev, smícháte-li je v poměru 50:50. Jedná se o fialovou (modrá + červená), oranžovou (žlutá + červená) a zelenou (modrá + žlutá).

Barvy terciární vycházejí z mixování primárních a sekundárních barev.

Dále pak rozišujeme studené a teplé barvy

Teplé barvy jsou vášnivé, energické a vzbuzují silné emoce. Zahrnují barvu červenou, oranžovou, žlutou a variace těchto tří barev. Červená barva může být i studená, a to v případě, že obsahuje modré zabarvení. Pak mluvíme o tzv. studeném podtónu. Oproti tomu, jde-li červená barva více do oranžova, jedná se o teplou barvu.

Studené barvy působí klidně. Nevyvolávají v nás tolik emocí jako teplé barvy. Mezi studené barvy patří fialová, modrá, zelená. I zelená může mít vedle studeného i teplý podtón. O ten se jedná tehdy, pokud zelená obsahuje více žluté barvy. Obecně pak platí, že barvy s lehce modrým nádechem jsou studené. 

Jak sami vidíte, je to prostě barevná alchymie. Rozdělení barev je pro mou práci obrovsky důležité. Zvolíte-li totiž na blondýnku, jež je teplý typ, studenou červenou rtěnku, bude vypadat vulgárně. Naopak pokud jí rozsvítíte rtěnkou lehce do oranžova, bude působit energicky a sladěně. Při mé práci je tedy mým cílem namíchat barvy takové, které mé klientce perfektně sednou.

Když jsem začínala vnímat celé barevné spektrum, pozorovala jsem svět kolem sebe a podvědomě si barvy s jejich podtóny rozřazovala. Dívala jsem se třeba na krásný, vzrostlý strom a všechny barvy, které na něm hrály, jsem si takto definovala. Zní to asi dost bláznivě, ale občas se v tomto uspěchaném světě zastavím a jen tak pozoruji barvy kolem sebe. A musím říct, že svět barev mě nepřestává fascinovat! Barevné kombinace, které mě zaujmou, si pak ukládám na svém Pinterestu. Více se pak můžete inspirovat na In Color Balance.

Často se mě ptáte, jaké jsou mé oblíbené barvy. Popravdě mám ráda všechny barvy a jejich nejrůznější kombinace. Mezi mé nejoblíbenější ale přeci jen patří přirozené, zemité tóny a z těch výraznějších barev nesmím zapomenout na moji oblíbenou červenou!

Mé tipy:

Pokud i vy patříte k milovníkům barev jako já, tak vám doporučuji knihu Barva. Tato publikace je určená spíše pro architekty, ale dobře poslouží i nám všem ostatním, zejména pak těm, pro koho jsou barvy denním chlebem. Server  Pantone nabízí také skvělou inspiraci.

Dále je mým důležitým pomocníkem Pocket Color Wheel, skvělý nástroj, který mi již mnohokrát usnadnil kombinování a míchání barev.

A pokud byste toužili vědět, jaké barvy v obličeji budou slušet právě vám, pak doporučuji toto video.

A co vy? Myslíte si, že na nás mají barvy vliv? A jakou barvu nebo barevnou kombinaci máte rádi vy osobně?

Source: barvy-kolem-nas-aneb-odhalte-tajemstvi-bar...